Prvi homeopatski portal na Balkanu

JUN 2016

reč urednice

Hanemanova zakletva:

„Zaklinjem se svojom čašću da ću praktikovati učenja Homeopatije, obavljati svoju dužnost, pružati dobrobit  svojim pacijentima i pomagati bolesnima, ko god dođe kod mene na lečenje. Neka me učenja učitelja Hanemana inspirišu i daju mi snage za ispunjenje moje misije.“ 

Poštovane kolege, klijenti, studenti i poštovaoci homeopatije,

Neizrecivo mi je zadovoljstvo, radost i čast da vas svojim prvim obraćanjem uvedem u tek rođenu priču, sa ubeđenjem i verom da ćemo je na stranicama ovog internet magazina u vremenu koje dolazi zajedno pričati i obogaćivati.

„Balkanopathy“ je prvi internet magazin posvećen homeopatiji na Balkanu – preciznije, homeopatiji na prostorima bivše Jugoslavije. 

Ideja o pokretanju ovog žurnala rođena je tokom pohađanja postdiplomskih studija, kada smo se u nekoliko navrata, u Beogradu, okupili sa raznih strana naše nekadašnje zajedničke države. Nas četrdeset petoro, koliko je pohađalo i završilo ovaj deo studija, razmenili smo više od homeopatskih pitanja. Zbog toliko dobre energije, posvećenog rada i entuzijazma kojima smo bili obuzeti, u glavi malenkosti koja vam se ovde obraća, pojavila se misao o pokretanju inicijative za stvaranjem nečeg novog i većeg od ovoga što trenutno imamo – svi mi. 

S obzirom da više od petnaest godina radim na tome da što većem broju ljudi, kako laicima koji su zainteresovani za mogućnosti homeopatske medicine, a poslednjih nekoliko godina i kolegama i studentima homeopatije, pružim koliko mogu na tom planu – pišući, prevodeći i objavljujući edukativni materijal na svom veb sajtu, ideja o pokretanju internet portala nadovezala se na moje dosadašnje aktivnosti.

Prvi zamah mojoj ideji indirektno je dala Dr Nancy Malik. Prevodila sam njen rad o tome kako na žive organizme deluju visoka razblaženja (iznad Avogadrove granice) u homeopatskim remedijama. Zanimljivo je da sam se godinama unazad  i sama bavila tom temom i pojavom. Tokom prevođenja, bila sam sa njom u kontaktu zbog razrešavanja nekih tehničkih detalja. Dogovor je bio da joj, kada završim prevođenje i postavim tekst na veb sajt, pošaljem link kako bi ona na društvenim mrežama i u magazinima objavila link ka prevedenom tekstu. Tada mi je sugerisala da bi bilo dobro da tekst objavim u nekom od homeopatskih internet žurnala na srpskom jeziku, pretpostavljajući da već postoji neki takav magazin. Ja sam naravno znala da ne postoji, ali sam tog trenutka poželela da postoji i odlučila da pokušam da ga sama kreiram. Pomešali su se entuzijazam i bojazan, te sam ustuknula i ideja je ostala – samo ideja.

Nekoliko meseci kasnije, kolega koji uređuje internet portal „I love Homeopathy“, Kartik Raghava Murty S, pozvao me je da uradimo intervju, u kome je trebalo da dam i odgovor o stanju homeopatije u Srbiji. Tada sam odlučila da je vreme da počnem.

Kroz čitav opisani proces: od ideje do realizacije, najveću podršku sam imala od svoje koleginice, prijateljice, velikog i neumornog homeopatskog radnika – Suzane Đokić. O njenom radu, aktivnostima i doprinosu homeopatiji u Srbiji sigurno će se imati šta reći u budućim brojevima ovog magazina.

Takođe, pred sam kraj rada na prvom broju, veliku pomoć sam dobila i dobijam od koleginice Branke Popović.

Na obaveštenje koje sam prosledila, kolege iz Srbije, Bosne, kao i Hrvatska udruga homeopata, reagovali su sa velikom podrškom. Istog dana kad je objavljena vest o pokretanju ovog portala, stigao je predlog i poziv za saradnju iz Slovenije, od kolege Tomaža Pliberšeka.

Kolege iz svih delova sveta su se oglasile rečima podrške i najlepšim željama, kao i ponudama za svakom vrstom pomoći.

Hvala svima!