Prvi homeopatski portal na Balkanu

DECEMBAR 2017

Reč urednice

Period između prethodnog i ovog broja magazina bio je pomalo turbulentan. To se odrazilo na moj rad na pripremi broja. U jednom momentu sam se čak zapitala da li će biti ovog broja. Doduše, stanje upitanosti je potrajalo par sekundi, ali je bilo dovoljno snažno da ga zapamtim. Tada se dogodilo nešto što je, da tako kažem, presudilo. Da više ne bude pitanja da li..! Jedne večeri sam dobila jedno od uobičajenih obaveštenja da je neko podelio nešto sa stranice Balkanopathy. Ljudi sve češće dele naše tekstove zbog čega se i tom prilikom kod mene pojavilo prijatno osećanje. Sećam se da sam se osmehnula i kliknula da vidim ko i šta je objavio. Ono što sam videla zaledilo mi je osmeh. Našu stranicu je podelila druga stranica, čiji su članovi protivnici homeopatije.

Oni su u stvari protivnici svega, koliko sam videla (a priznajem da sam se pozabavila), svega što prema njihovom mišljenju nije kako obožavaju da kažu „evidence based“. To su ljudi koji sebe vide (barem prema onome što sam pročitala između redova onoga što pišu) kao umne (znate ono kad češkate bradu koja je stvarno brada-brada, na čekinje mislim, i značajno klimate glavom). Moj konačni zaključak o tih par stotina osoba koje se druže na tom igralištu je da su mnogo uplašeni, prestravljeni od života i da, kao i svi ostali, pokušavaju da se samo malo smire i da se više ne plaše. Ipak me je uznemirilo deljenje naše stranice sa ciljem podsmevanja i izvrgavanja ruglu. Ljudi smo, i ja se plašim. Onda je par njih izvršilo pokušaj desanta na našu stranicu, objavljivanjem nekih komentara. I... tu im se entuzijazam ugasio. Zaključila sam da nisu nastavili zato što sam im uljudno odgovorila na komentare (nisu me upecali na udicu), ali prvenstveno zato što su videli koliko ozbiljno se bavim tom stranicom kao i samim portalom. Onda mi je laknulo. Onda sam pomislila: kvačite koliko hoćete, ja nastavljam da radim ovo što radim bezmalo dvadeset godina. Onda sam navalila da svom snagom radim na decembarskom broju. Na kraju sam im u sebi zahvalila – pomogli su mi da sakupim rasutu energiju.

Tako, u ovom broju možete pročitati: 7. deo Hanemanovih naprednih metoda – o primeni doze; 5. deo serijala Herbalistika i homeopatija, zanimljiv putopis o širenju homeopatije; tekst „Mala pilula, velika nevolja“ koji je objavljen u britanskom Telegrafu i koji se na miran i razložan način bavi upravo skepticizmom u vezi sa homeopatijom u Engleskoj; dva prikaza knjige o dokazivanju Bambusa arundinacea Bernda Šulca – vrlo zanimljivo pročitati dva različita prikaza, jedan koji dosta kritikuje dokazivanje, drugi koji ga malo više hvali, ali je u oba zaključak isti, da je to dokazivanje nesumnjivo veliki doprinos homeopatiji; sjajan tekst Matilde Flores o dokazivanju leptira crveni admiral (Vanessa atalanta) kao i jedan slučaj izlečenja; kratku i sažetu suštinu remedije Spigelia.

To je deo sadržaja, za koji verujem da će vam kao i prethodni brojevi magazina, poslužiti, značiti, koristiti, i opet ponavljam, sa jedinim konačnim ciljem: da bolje i uspešnije pomažemo ljudima koji nam se obraćaju za lečenje.

U ime našeg malog tima, svim čitaocima, kolegama, korisnicima i svima koji podržavaju homeopatiju, želim uspešnu i srećnu 2018. godinu.

Hvala svima!