Prvi homeopatski portal na Balkanu

Dakle, mislite da poznajete Phosphorus?

U zanimljivom dijalogu Elen Luis i Mati Fuler otkriva nam se malo poznata tamna strana našeg homeopatskog Fosfora.

Možda je izraz malo poznata neprecizan, jer se u praksi zapravo sa tom stranom često srećemo, ali bih se složila sa zaključcima iz teksta da smo skloni da Phosphorus posmatramo iz ugla njegove svetle, lepršave i iskričave prirode.

E: Pročitala sam tvoju knjigu „Iza vela deluzija“ i moram da kažem da me je 'odalamilo' tvoje poglavlje o Fosforu jer mislim da smo svi uvek mislili da je Phosphorus najdivnija osoba u materiji medici (i sigurna sam da on ili ona to i jeste), ali da uvek zaboravljamo da pogledamo „tamnu stranu“ ove remedije. Zar ne? Tvoje poglavlje o Fosforu za mene je bilo otkrovenje, stekla sam uvid u mnoge ljude za koje sada shvatam da su Phosphorus. Evo šta ti kažeš u svojoj knjizi:

Kada veze u životu Phosphorus osobe ne uspevaju, nju to duboko pogađa jer izbacuje na površinu njeno prvobitno osećanje nevoljenosti i izolacije. Ona je veoma emotivan tip koji snažno oseća strah, razočaranje, tugu, očaj, ljubomoru i mržnju, posebno prema muškarcima u svom životu. Phosphorus oseća ljubomoru ako nije najlepša osoba u prostoriji, što me podseća na Zlu kraljicu u Snežani. Dokle god joj ogledalo govori da je najlepša žena u kraljevstvu, ona se oseća divno, ali kada Snežana postane lepša od nje, ona naređuje lovcu da je odvede u šumu i ubije!

E: Mrzim kad ljudi to rade! Mati, šta je sa „signaturom“ fosfora kao supstance – moglo bi se reći da se u svojoj „duhovnoj“ formi pretvara u „izolaciju“?

M: Jan Šolten bi na ovo pitanje odgovorio mnogo bolje nego ja, ali: jedna stvar koju znam o fosforu je da je veoma promenljiva supstanca. Ako ga izložite kiseoniku, rasprskava se u plamenovima i sagoreva sebe samog. Remedija takođe odražava ovu osobinu. Emocionalno je nestabilna i pokazuje tendenciju da potroši tako mnogo energije da samu sebe sagori i kao rezultat toga – da se razboli. Drugim rečima, emocionalno može da bude veoma intenzivna. Emocionalna intenzivnost i nestabilnost čine je nepredvidivom, a kada neko postane nepredvidiv, ljudi u njegovom životu teže da se drže na sigurnoj distanci; zato ona počinje da se oseća izolovano i kao da je niko ne voli istinski.

E: Dobro objašnjenje! Moram da priznam da mi je bilo veoma teško da zamislim iskričavog, dobrodušnog Fosfora kao potencijalno „zlog“.

M: Elen, Phosphorus ne želi da razmišlja o sebi kao zlom; ali, za primer, imala sam Phosphorus klijentkinju koja nije poštovala ništa što bih joj rekla da uradi! Ako sam joj rekla da uzme jednu dozu remedije, uzela je pet; ako bih joj rekla da sačeka nedelju dana pre naredne doze, sačekala bi do sledećeg jutra i onda uzela tri doze više. Pored toga, uzimala je najgore alopatske lekove kao da su slatkiši, što je vođenje njenog lečenja činilo potpuno nemogućim. Na kraju sam joj rekla da više ne mogu da radim sa njom, za šta se ispostavilo da joj je takođe rekao i svaki lekar ranije. Momentalno je postala tako ljuta i opaka da me je u roku od pet minuta dovela do suza!

E: Mati, zašto nije poštovala tvoja uputstva o uzimanju leka?

M: Mislim da to ima veze sa njenim osnovnim osećanjem. U porodici se oseća nevoljeno, a ima i deluziju da je nasukana na pustom ostrvu. Oseća se veoma izolovano. To je razlog zbog koga je ona majstor sklapanja prijateljstava, kako bi kompenzovala bol i usamljenost koju iznutra oseća. Drugi način da se oslobodi bola i usamljenosti je korišćenje lekova. Postoji mnogo lekova koji te mogu uspavati, lišiti unutrašnjeg bola i smiriti strahove. (Seti se, Phosphorus se plaši svega, posebno u mraku ili kada je sam.) Tako da, ako prijatelji nisu dostupni, a lekovi jesu, ona lako postaje zavisna. (Bolje se osećam, daj mi još!) To je način na koji ona kompenzuje nerazrešena osećanja u koja je dospela.

Homeopatske remedije ne deluju uvek kao alopatske. Od njih se ne osećaš odmah bolje. Ponekad imaš pogoršanja od kojih se osećaš lošije! Tako da, prirodno, njoj se više dopadaju alopatski lekovi, čak iako zna da je efekat samo privremen. Ona jednostavno ne može da zamisli da nekoliko pilula više može da smeta, čak i ako želi da proba i sa homeopatijom. Iskušenje je jednostavno preveliko! Ali na žalost, postalo je skoro nemoguće pratiti slučaj kada ona meša toliko različitih lekova u isto vreme. Kako možeš da kažeš da homeopatski lek deluje ili se ona oseća bolje samo zato što je uzela medikament?

E: Baš tako!

M: A onda, ako odlučiš da ne možeš više da radiš sa njom zato što koristi toliko različitih lekova, ona se oseti toliko napušteno i nevoljeno da postaje besna. Ona prosto ne može da podnese bilo kakvo odbacivanje, jer to uvek izaziva njeno osnovno osećanje nevoljenosti.

Dakle, razlog zašto Phos ima tendenciju da koristi previše alopatskih lekova ima veze sa dve stvari: želja da potisne svoj unutrašnji bol i želja da dobije pažnju (predoziranje uvek privlači mnogo pažnje). Ili, ako bolest dovodi do pažnje koju želi, u čemu je smisao da bude dobro? Videla sam ženu koja je razvila terminalni kancer. Zvala je sve svoje prijatelje da dođu i pomognu joj, i konačno je dobila toliko pažnje od svakoga, da bi radije umrla nego odustala od pažnje koju je dobijala – pa je to i učinila. To je zato što je pažnja za Phosphorus jednaka ljubavi, zbog toga on zavisi od pažnje i učiniće bukvalno bilo šta što je potrebno da je zadobije.

Ista Phosphorus žena (ne kancer pacijentkinja) imala je Pulsatilla prijateljicu koja je bila tu za nju kad god joj je bilo šta bilo potrebno. Kada je jednom dobila takvu vernost, ona ju je zvala danju i noću – svaki put kad joj je bilo potrebno društvo, da je vozi negde, ili da joj donese iz prodavnice bilo šta što je bilo potrebno, za nju i njene kućne ljubimce. Stvarno visok stepen pažnje koji jedan odnos može da ima!

E: Imala sam prijateljicu koja me je toliko često zvala “pod hitno” da sam počela da se osećam kao da sam pod napadom svaki put kad bi zazvonio telefon!

M: Da, „hitne situacije” – na kraju, to je za Pulsatilu postalo takvo iscrpljivanje da joj je konačno rekla da joj je potrebna pauza od svih „hitnih situacija” koje je Phosphorus imala. Bila je umorna od toga da se budi nedeljom u 8 ujutro kako bi potražila kućnog ljubimca koji je pobegao, ili šta god. Dakle, Pulsatilla je rekla da joj je potrebno neko vreme za sebe i porodicu, to je bilo sve. Phosphorus je pobesnela! Zapravo, toliko besna da nije samo bila neprijatna preko telefona, već ju je jednog dana u pošti udarila pesnicom, pretvarajući se da je to prijateljsko „Kako si?” gurkanje, ali Pulsatilla je rekla da je bilo mnogo agresivnije od prijateljskog gurkanja. Zatim je počela da joj ostavlja na telefonskoj sekretarici odvratne, zastrašujuće poruke, psujući i proklinjući njenu porodicu sa željama da se razbole. To je trajalo nedeljama dok Pulsatilla nije postala toliko uznemirena da se plašila da izađe iz kuće, i završila je to tako što je promenila svoj broj i obrisala ga iz imenika.

E: Jao, kakva priča!

M: Imala sam i jednu Phosphorus klijentkinju koju je uznemirila neka sitnica koja se dogodila pa je slagala da ja radim „psihoterapiju” u mentalnoj bolnici Colorado Board.

Znala je da ne može da me prijavi kao homeopatu zbog nadležnosti, pa je morala umesto toga da me proglasi psihoterapeutom!

E: Zaboga!

M: Lagala je i rekla tamo da me je posetila zbog psihoterapije, da sam joj ja postavila dijagnozu i napravila za nju plan lečenja. Takođe sam čula da je pridobila lokalnog kiropraktičara koji je ranije bio moj prijatelj, da podrži njene pritužbe. I naravno, ispričala je svima u gradu da sam nesposobna i da niko ne treba da dolazi kod mene. Bile su potrebne godine muka i istraga na Colorado Board, i od toga nije bilo ništa! Ta žena mi je takođe rekla da je išla na sud i tužila nekog siromašnog momka jer je imala osećaj kao da joj nešto duguje. Dobila je parnicu, ali ju je nakon suđenja sudija odveo u stranu i pitao bez zapisnika, da li bi pristala da joj momak plaća u ratama s obzirom da je očigledno da nema mnogo novca. Zato što je sudija pitao bez zapisnika, smatrala je da je njegovo ponašanje sumnjivo i odmah je podnela žalbu protiv sudije!!!

E: Mora da se šališ!

M: Tako da, ako misliš da je Phosphorus uvek prijatan i prijateljski, mora da mu još uvek nisi stala na žulj, jer on može da se preokrene. Od sada, ako mi neko čak izdaleka izgleda kao Phosphorus, neću ni da ga pozdravim dok mi ne popuni obrazac.

E: Strašno!

M: Veoma je jednostavno. Sve što ona želi je ljubav. Ako joj bilo na koji način pokažeš da je ne voliš ili da više nije u centru pažnje, učiniće sve što može da te „izbaci sa scene” (kao Zla kraljica u „Snežani“).

Phosphorus je prijateljski nastrojen, i Phosphorus ima mnogo prijatelja, ali to je samo polovina slike, a mi uvek treba da gledamo celu sliku. Jedna od deluzija koju ima Phosphorus je da nije voljena od strane svoje porodice (zbog toga mora da pronalazi mnogo prijatelja. Mislim da se dešava to da porodica pokušava da joj kaže istinu, ali pošto to nije ono što ona želi da čuje, ona sa njima ne želi da razgovara.)

Ona mora da postane ekspert u pronalaženju prijatelja, kao način da nadoknadi nedostatak povezanosti sa porodicom. Ona je društvena, iskričava, srećna, saosećajna i velikodušna, i ogromnu količinu energije usmerava prema drugima.

Problem je što istovremeno ima deluziju da je nasukana na pustom ostrvu. Drugim rečima, veoma joj je teško da se sa ljudima poveže na dubljem nivou. Sa drugima voli da se zabavlja i ne voli kad stvari postaju previše teške ili ozbiljne. Dakle, iako je okružena prijateljima, i dalje se iznutra oseća izolovano, usamljeno i nevoljeno. Zbog toga se oseća nesigurno, pa joj je sve vreme potrebno mnogo uveravanja od prijatelja. „Kaži mi, kaži, ogledalce moje, najlepša na svetu lepotica ko je?“ Njeni prijatelji su njena ogledala. Zato stvara prijateljstva sa visokim stepenom pažnje. Prijatelji moraju svakog dana da joj dokazuju da je voljena! (Ako odbiješ da razgovaraš sa njom telefonom, makar samo jednom, nisi joj dokazala da je voliš i ona će ti se osvetiti!)

Ona mnogo daje svojim prijateljima, pa zauzvrat očekuje isto toliko, stalno. Drugim rečima, Phosphorus pruža ljubav da je dobije nazad i ako ne dobije očekivano, postaje zla.

E: Mati, kad kažeš da ona ogromnu količinu energije usmerava prema drugima – kako bi dobila ljubav – može li da postane „otirač“ („Welcome Mat“ – igra reči u engleskom; prim. prev.)?

M: Vidi reči koje si upravo upotrebila, „otirač“! Otirač ima jedinu svrhu da kad ulazite na vrata obrišete noge o njega. Kada ste jednom ušli, to je onda druga priča. (Mislim da si izabrala reč koja veoma dobro opisuje!)

Ona u početku postaje otirač, a onda se to menja kako se prijateljstvo razvija. Što se prijatnije oseća, ona će tu osobu sve više uzimati zdravo za gotovo i postajati zahtevna. Tako da je u osnovi to proces koji se vremenom događa.

E: Aha, shvatam! Da vidim da li sam u pravu. Potrebni su joj prijatelji i ona će u početku biti veoma ljubazna i brižna. Kako vreme prolazi, sve je manje zainteresovana za osećanja i potrebe prijatelja.

M: Tačno!

E: Da li za Phosphorus prijatelji često kažu: „Osećao sam kao da mi je zabola nož u leđa... Nisam mogao da se branim, bio sam u šoku!“ itd?

M: Naravno da kažu! Veliko je iznenađenje kada se neko za koga si mislila da ti je prijatelj odjednom preokrene, zabode ti nož u leđa ili te prijavi vlastima bez upozorenja. (Čoveče, dok ovo pišem sve više mi padaju na pamet ljudi koji mora da su Phosphorus!)

Ovde sada možemo da uporedimo Phosphorus i Arsenicum. Arsenicum će se saginjati da zadovolji svakoga ko mu je potreban, posebno ako mu ta osoba daje novac ili na neki način pruža sigurnost. Phosphorus čini isto da bi zadobio ljubav i naklonost, ali kad se jednom oseti sigurnim, prestaje da se trudi, i ne samo to, već želi da dobije zauzvrat sve što je pružio. Zbog toga postaje zahtevan. Tako da energija koju je dao zapravo nije poklon već pozajmica koju na kraju očekuje da mu se vrati, sa kamatom. I ako ga ne isplatiš, postaje besan, a ako i to ne uspeva, lako te može predati sudu ili vlastima.

Najveći problem je ovo: ako ljubav koju neko pruža nije bezuslovna, onaj drugi će osetiti bazično očekivanje i odbiti da uzvrati ljubav. U svojoj priči Phosphorus nikada ne dobija ljubav koju želi, jednostavno zato što očekuje previše! (Ne zato što ima užasnog partnera! I ne zato što je partner vređa ili vara, jer on možda samo traži način da pobegne od njenih zahteva!) Uostalom, lekcija koju ona treba da nauči je kako da pronađe unutrašnji izvor ljubavi i da prestane da očekuje da je dobija od drugih, ali ako joj to kažete, mogu vam garantovati kakav će biti rezultat!

Dakle da, normalna slika Fosfora i dalje je važi: srećan, veseo, iskričav, ljubazan, ali druga strana novčića, „tamna strana“, takođe je deo slike. (I seti se, sve remedije imaju tamne strane, ne samo Phosphorus i Arsenicum.)

Možda se pitaš koja je svrha opisivanja tamne strane Fosfora. Nije je bilo sve dok ti nisam opisala tamnu stranu a ti ljude koje znaš prepoznala kao Phosphorus.

Ako sutra sretneš nekoga ko je Phosphorus, da li će biti sumnje u vezi sa remedijom koja joj je potrebna? Treba da budeš u stanju da lako prepoznaš ovu sliku, obe strane – i svetlu i tamnu.

Deluzija koja leži u osnovi remedije pokazuje ti samo ZAŠTO ljudi rade to što rade, ali obrasci koji proizlaze iz osnovne deluzije stvaraju sliku koju je mnogo lakše uočiti u uzimanju slučaja nego kopati direktno po toj deluziji. Tako da ne treba da brineš šta je osnovna deluzija – samo traži obrasce ponašanja i oni će ti pokazati put.

E: Poznavala sam jednog naturopatskog lekara koji je možda bio Phosphorus. On više ne radi i vratio se anesteziologiji. Rečeno mi je da je razlog tome što je prijavio vlastima jednog homeopatu laika za „obavljanje prakse bez licence“ i zbog toga dobio ukor od jednog poznatog homeopate; zato je zatvorio svoju naturopatsku praksu bez reči! Njegovi pacijenti su se osećali odbačenim.

M: Elen, razmisli: koja je glavna remedija za „tegobe od anestezije“?

E: O Bože, Phosphorus!

M: Šta je uradila Zla kraljica u „Snežani“?

E: Uspavala ju je! Mati, ti si neverovatna! Kakav uvid!

M: Zapamti, Phosphorus je Zla kraljica. Ona mora ostati na vlasti, nije važno kakvoj. Ako ljubazna, vesela i iskričava ličnost deluje, utoliko bolje, ali ako ne sarađuješ sa njom, zasigurno ćeš biti kažnjena! „Odsecite joj glavu!“, povikala je kraljica.

E: Mati, za gorepomenutog naturopatu homeopata sa kojim je radio pretpostavljao je da je Lachesis, verovatno zbog osvetoljubivog ponašanja, uhođenja, špijuniranja itd. Eto, samo se pitam koliko pretpostavljenih Lachesisa su u stvari Phosphorus? Primetila sam da u svojoj knizi kažeš:

Phosphorus opaža stvarnost kao da je ona neko visokog ranga, neko važan, istaknut, bogat (na pamet pada otmenost). U svojim pogledima može biti gorda, kritična ili diktatorijalna ukoliko oseća da nije na pravi način poštovana ili podržavana.

M: A Phosphorus jednostavno voli pilule za spavanje, Elen. One se koriste za mnoge stvari – glavno je da čine da su ljudi prema tebi zaista ljubazni (ako se predoziraš njima). Koji je najlakši način da od drugih dobiješ saosećanje? Napraviš krizu – to ti daje izgovor za tvoje potrebe; dakle, oni postaju eksperti za stvaraju krizu za krizom.

Da je ona Lachesis kao što si mislila, radije bi se borila dok druga osoba ne bude „gotova“. Radije napada nego da nestane! Različite strategije za različite remedije!

E: To je veoma poučna razlika između dve remedije. Lachesis ne bi dozvolio da bude poražen, Lachesis bi se borio!

M: Tačno! Životinjske remedije se bore za opstanak.

Preuzeto sa dozvolom sa https://hpathy.com/materia-medica/so-you-think-you-know-phosphorus/

Prevela i uredila: Gordana Jujić