Prvi homeopatski portal na Balkanu

Crveni admiral: vojno lice među damama (Vanessa atalanta)

Patricia Maher nas uvodi u carstvo leptira dokazivanjem supstance dobijene od primerka crvenog admirala. Šarmantnim stilom objašnjava kako dokazivanje, tako i zanimljiv slučaj žene koju je izlečila ovom remedijom.

Prirodna istorija:

21. maja 2010. uhvatila sam leptira crveni admiral koji se hranio na grmlju kupina u Akronu, Ohajo. Jedan od četiri člana Vanessa vrste u potporodici Nymphalinae, ovi leptiri su veoma oblino rasprostranjeni u kontinentalnim SAD. Vanessa vrsta obuhvata leptire poznate kao dame (Painted Lady, American Lady, Western Lady) i crveni admiral (crvenog admirala ne treba pomešati sa drugim leptirima zvanim admirali jer ne pripadaju istoj potporodici). Ova potporodica je široko rasprostranjena širom sveta, kao i sama vrsta crveni admiral.

Crveni admiral i njegova potporodica pripada porodici Nymphalinae, leptiri čekinjastih nogu. Ima posebnu obojenost i raspon krila od 4,5-7,6cm. Ima crna krila sa belim tačkama i crvene trake na prednjim i zadnjim krilima.

1_Admiral.png

Poreklo imena:

Vanessa, naziv vrste, najverovatnije upućuje na devojačko ime; neki misle da je povezano sa mističnim drevnim božanstvom Phanes iz grčke mitologije, simbol rađanja i stvaranja novog života. (Podvrste ostale tri vrste u ovoj potporodici nazvane su Cynthia.)

Izgleda da je naziv samog crvenog admirala anomalija u ovoj vrsti dama. Neki veruju da je poreklo imena u Engleskoj kao „Red Admirable“ a zatim skraćeno u „Red Admiral“.

Trituracija:

Trituraciju je obavilo troje homeopata u Bafalu, Nju Jork, 22. maja 2010. Nismo planirali da to uradimo; desilo se da smo se okupili a ja sam stigla sa dva različita primerka insekata isitnjenih u mlečnom šećeru dan ranije. Sve troje smo usitnili i Istrugali supstance sa mlečnim šećerom do nivoa C4.

Učesnice su bile tri belkinje, dve od po 55 i jedna od 39 godina. Jedna je znala koja je supstanca a dve su znale da je u pitanju insekt. (Tada sam mislila da su uzorci različiti leptiri iz iste potporodice.) To što je naša grupa dokazivača bila mala i homogena, kao i moje poznavanje supstance značilo je da je proces bio daleko od savršenog. Bez obzira na to, pojavile su se jasne teme koje će pokazati korisnu remediju.

Teme:

U homeopatiji je dobro dokumentovano da remedije iz porodice leptira imaju mnogo veze sa napuštanjem dece i osećajem biti napušteno dete. Ova remedija otkriva ove teme, a naročito je tema gubitka oca izrazito jaka. Dodatno, zato što je crveni admiral jedina vojna titula usred ovog roda “dama”, prisutna je i tema rata i vojske.

Očevi odlaze u rat; žalost deteta u trenutku očeve smrti:

Ova tema je bila najjača i pojavila se odmah u trituraciji. Bila je to ogromna tuga zbog očeva i uopšteno muškaraca koji su morali da se bore u ratu. Snaga tuge koju su osetili dokazivači bila je upečatljiva.

2_Admiral.png

Sentimentalnost prema ocu; identifikacija sa očevom patnjom:

Uporedo sa tugom zbog oca, bilo je takođe mnogo sentimentalnosti i privrženosti koja se čak graničila sa incestuoznom. Pesma „Poljupci leptira“ imala je centralnu ulogu u trituraciji (pogledati dokazivanje).

Nostalgija za prošlošću:

Zajedno sa sentimentalnošću zbog oca postojalo je uopšteno izražavanje nostalgije za prošlim vremenima.

Pain, suffering, pointless/purposeful:

Ova tema odnosi se na pitanje rata i borbi a posebno na ono što su naši očevi koji su služili u vojsci morali da trpe: „the fucking wars, the pain they cause…“

Leptiri:

Tokom dokazivanja pojavljivale su se slike leptira, a takođe i fokus na pesmi pod nazivom „Poljupci leptira“.

Odeća:

Tokom dokazivanja razgovaralo se o odeći, posebno onoj iz drugačijeg doba.

Ceo tekst dokazivanja na engleskom jeziku možete pročitati na http://www.greatlakesprovings.com

Fotografije: Wikimedia Commons
Beentree, Vanessa atalanta, Brok, Poland, 2005
Soldier returns to Indianapolis airport; US army photo

Slučaj Vanessa atalanta

3_Admiral.png

H, žena od 57 godina, došla je sa teškim osipom u genitalnom predelu koji se širio naviše na stomak. Užasno svrbi a kako se počeše, pojave se masnice tačno iznad linije stidnih dlaka. Što više češe, više svrbi; često se češe dok ne počne da krvari. Ona je to imala mnogo godina ranije a onda se vratilo pre 4 godine, kada je umirala njena majka. U poslednje 4 godine H je pomagala oboma svojim roditeljima kad su umirali. Posle majčine smrti, osip se povukao i vratio se pre 6 meseci. Kaže da sporo prihvata to što se dešava u njenom telu – ona kao vojnik samo korača kroz stvari. Nije čak imala priliku da istinski ožali smrt svog oca.

Ona je šef neprofitne organizacije za zaštitu omladine od nasilja. Odlazi u penziju za mesec dana – želi da shvati šta za nju znači smrt roditelja. Mnogo promena i gubitak. Majka je umrla od kancera, tokom 40 godina je često bila u bolnici zbog alkohola i zavisnosti od lekova. Otac je imao mezoteliom i bio vrlo funkcionalan alkoholičar. Bio je u ratnoj mornarici, ponosan što je veteran, na njegovoj sahrani je ispaljen 21 pozdravni plotun.

H se kompulzivno prejeda i pati od bulimije. Celog života je bila depresivna. Veruje da ima simptome ponašanja nekoga sa post-traumatskim sindromom. Ima javno i unutrašnje biće – unutrašnje koje ima 3 godine, kaže: Ja ne zaslužujem da živim; ne znam ništa; nisam lepa. Kaže da je, kao i kod njene majke, osećaj vrednosti u potpunosti vezan za muškarce koji je vole. Plače tokom intervjua.

U vezi je sa muškarcem. „Udala sam se za svog oca i nisam sigurna da li treba da budem udata za njega sada kada je mrtav...“ Prijatelj joj je rekao da ima osip jer „ne želi da raširi noge.“ Odnos u kome je opterećen je neverstvom i lažima. Neravnoteža moći u odnosu – ona ga plaća da je voli. On ne želi da ga sa njom vide u javnosti.

Tatina devojčica

Kada je bila mala, svet se vrteo oko njenog oca ali su se posvađali i odnos je 25 godina bio sporan. Kada mu je dijagnostikovan kancer „Zaljubila sam se u njega kao devojčica... Voleo me je. Ja sam njegova beba i uvek me je štitio. Uvek mi je čuvao leđa. Zaljubila sam se u to kako je divan.“ H je dalje rekla da je „žalila tatu i čoveka koji mi nije pokazao šta da očekujem od muškarca u intimnoj vezi. Ja nemam te veštine.“ Rekla je da zna da joj je potrebna pomoć – nikada nije emocionalno odrasla i da je „ima otprilike 3 do 5 godina, beba, princeza.“

Voli leptire i nikad ne dozvoljava svojoj mački da ih hvata.

Preskripcija: crveni admiral 30C.

Analiza: bilo je neobično čuti da žena od 57 godina opisuje zaljubljivanje u svog oca. Ta privrženost ocu i zbunjenost između uloge ćerke i uloge romantične ljubavnice jasno je ukazala na leptira crveni admiral. Prisutne su i mnoge druge osobine leptira:

- osećanje napuštenosti, nezaštićenosti

- osoba se oseća kao dete

- zabrinutost u vezi sa smrću, žalost

- zabrinutost za decu – u njenoj organizaciji se radi o zaštiti dece od nasilja

- kožni osip

Kontrole

Nakon 4 meseca: fizički je dobro. Razišla se od muškarca sa kojim je bila. Penzionisala se. Njen bivši joj je nedavno prišao da pita da nastave seksualnu vezu i osip se momentalno rasplamsao. Ponovljen je lek i to je prošlo. Ima gadno izbijanje akni jer je „shvatila da je u tinejdžerskim godinama!“ Radi jogu, piše svakog dana, pokušavajući da život bude dovoljan čak i ako je to „samo ona“. Dobro joj ide sa hranom i jelom. Na početku je veze sa davno bivšim dečkom. Shvata da je moguće biti sa nekim ko joj se dopada.

Posle 9 meseci: dobro je. Čišćenje roditeljske kuće je bio jak emocionalni okidač. Oseća se sadržajnije, odraslije. Uči kako biti odrasla u vezi – revolucionarno!

Spavanje bolje. Genitalni svrab mnogo bolje, samo nekoliko udara koji dođu i prođu.

Dato je 200C crvenog admirala kad se osip rasplamsao. Akne su nestale – više radi na brizi o koži.

Posle 11 meseci: ne spava dobro, brine o smrtnosti. Ne oseća se dobro zbog starenja. „Gde mi je prošlo 58 godina? Nisam bila prisutna u svom životu...“

Crveni admiral 1M. Nakon dve nedelje H javlja da se osip rasplamsao ali „Sve u svemu, osećam se prilično snažno – tiho, povučeno, bez jasne slike budućnosti, ali čak i ne razmišljam mnogo o tome...“

Fotografije: Wikimedia Commons
Admiral, Vanessa atalanta; Jacob Hubner (1761-1826)

Patricia Maher

http://www.interhomeopathy.org/the-red-admiral-butterfly-military-man-among-the-ladies

Prevela i uredila: Gordana Jujić